Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
CZAS DO STARTU:

Węglowodany- dlaczego warto doładować energię?

Do trzeciej odsłony VTS 2015 pozostał niecały tydzień. Chodzież po raz kolejny przywita zawodników na wybornych trasach, które od niemal dwóch dekad stanowią arenę zmagań triathlonistów. Wysoka temperatura może wpłynąć na rywalizację, dlatego też każdy z uczestników doceni trasę biegową, która w niemal 70% poporowadzona została w cieniu drzew, wokół Jeziora Chodzieskiego, będącym jednocześnie miejscem rozegrania pierwszej dyscypliny "trójboju". Jazda rowerem - runda bez zmian - w kierunku miejscowości Rataje, Pietronki i Podanin.
Poniżej przekazujemy kilka wskazówek od naszego partnera "żywieniowo - napojowego". Mamy nadzieję, iż ów porady przydadzą się Wam w przygotowaniach i samym starcie w Chodzieży i następnych zawodach - finale VTS w Mrągowie.

Węglowodany są najważniejszym źródłem energii w żywieniu człowieka, odgrywają również znaczną rolę w metabolizmie tłuszczów. Trzeba jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest ich odpowiednia ilość. Według norm, podaż dzienna węglowodanów powinna wynosić między 55 a 60% dziennej podaży energii, przy jednocześnie małej podaży tłuszczów.

Ważną kwestię stanowi również źródło pobieranych przez nas węglowodanów. Powinniśmy czerpać je przede wszystkim ze zbóż, nasion roślin strączkowych oraz warzyw, ponieważ są to produkty zwierające węglowodany złożone, które dostarczą nam energii na dłużej. Nie zapominajmy natomiast, że węglowodanów prostych oraz w formie sacharozy nie należy dostarczać organizmowi więcej niż 10%.

O czym warto pamiętać! Odpowiednio duża podaż węglowodanów na tydzień przed zawodami pozwoli zwiększyć poziom glikogenu mięśniowego (cukier złożony), a tym samym zwiększyć możliwości adaptacyjne naszego organizmu do wysiłku fizycznego. Jak to działa? Przez pierwsze 3 dni zmniejszamy ilości podawanych węglowodanów, przy jednoczesnym zachowaniu obciążeń treningowych, następnie przez kolejne 3 dni stosujemy dietę wysokowęglowodanową, przy jednoczesnej redukcji obciążenia treningowego. Efekt - wzrost poziomu glikogenu o ok. 20-40%. Strategia ta, przynosi efekty głównie przy sportach wytrzymałościowych.

Przyjmowanie węglowodanów jest niezwykle ważne zarówno przed, jak i w trakcie wysiłku. Zalecane są przede wszystkim produkty o średnim i wysokim indeksie glikemicznym np. dojrzałe banany. Możemy postawić również na napoje sportowe np. SQUEEZY Carbo Load Drink, który zawiera wysokoskoncentrowane węglowodany pozwalające na szybkie uzupełnienie glikogenu. Napój węglowodanowy Squeezy o cytrynowym smaku dostępny jest w formie proszku rozrabianego z wodą. Co więcej, 500 gramowa puszka pozwala na przygotowanie, aż 3 litrów gotowego napoju!

A teraz konkrety, które znajdziemy w Squeezy Carbo Load:

  • wysoka zawartość węglowodanów złożonych,

  • niska osmolarność (niskie stężenie luźnych cząsteczek) – gwarantuje wysoką przyswajalność produktu,

  • bez glutenu, laktozy, które działają drażniąco na żołądki sportowców,

  • bez sztucznych słodzików

  • pyszny cytrynowy smak.

Aby zapoznać się z całą ofertą produktów Squeezy zapraszamy na stronę: www.squeezy.pl